yangın kapısı

TVM STANDART SERTİFİKALI YANGIN KAPISI ÖLÇÜLERİ

Tvm yangına dayanıklı kapı sistemleri standart yangın kapısı ölçüleri 90 x 210 ve 100 x 210 ölçülerinde olup projenize özel sertifikalı olarak büyük ölçüde yangın kapısı üretim hakkına sahiptir.

TVM ÖZEL ÖLÇÜ SERTİFİKALI YANGIN KAPISI ÖLÇÜLERİ

TS – EN 1634-1 standartlarında uluslararası geçerli akredite test kuruluşu efektis era avrasya test ve belgelendirme kuruluşundan almış olduğumuz sertifikalarımız da belirtildiği üzere;

Test edilen kapılarımız standart 100 x 210 ölçülerinde olup EI 180 (180 dakika boyunca yangın dayanımı ve ısı dayanımı) sertifikalı kapımız 196 dakika boyunca testi başarı ile geçmiş E 180 ve EI 180 sertifika ile ölçü büyütmeye hak kazanmıştır.

EI 120 sertifikalı kapımız aynı şekilde bir alt sertifika grubuna geçildiğinde (EI 90 olarak ) ölçü büyütmeye hak kazanmış olup standartlar içerisinde büyük ölçü sertifikalı kapı imalatı yapabilmemizin belgesidir.

TVM köşe kasa ve geçme kasa olarak birbirinden farklı birçok sınıf ve dayanım süresinde sertifikaya sahip olmakla beraber projenizdeki ihtiyaç olan yangın dayanım sınıfında ve ölçüsünde sertifikalı yangın kapısı imalatı yapabilmektedir.

SERTİFİKALI YANGIN KAPISINDA ÖLÇÜ BÜYÜTME NEDİR?

Yangın kapıları TS – EN1634-1  test standartlarına göre test edildikleri  ölçüler ile testi başarı ile geçtikleri taktirde piyasaya arz edilebilen kapılardır.

Örnek olarak 80×190 ölçülerinde teste girmiş ve testi 63.dakikada ısıl yalıtım 96.dakikada yangın dayanımı olarak sonlandırılmış bir kapı EI60,E90 olarak sertifikalandırılır.teste giren kapı 80×190 ölçüsünde olduğunda daha büyük bir ölçüde üretildiği taktirde aslında sertifikası geçerli değildir!
TS-EN 1634-1 standartları gereği ölçü büyütme için belirli bir zaman daha testten başarı ile geçmesi veya bir alt sertifika grubunda ölçü değeri büyütülebilir.yani ilgili kapı 116.dakikada yangın dayanımını kaybetseydi E sınıfında ölçü büyütmeye hak kazanabilecekti veya bir alt sertifika grubunda EI30,E60 olarak standartlarda tanımlandığı ölçüde ölçü büyütme ile imal edilebilir.

YANGIN KAPISI DUVAR BOŞLUĞU ÖLÇÜSÜ ALINMASI

Yangın kapısı duvar boşluğu ölçüsü en , boy ve duvar kalınlığı olarak ölçülmeli ve duvar oluşturulan yapı elemanı bildirilmelidir.
Yangın kapısı duvar boşluğunda Pervaz basma payları olacak şekilde her bir tarafta(sağ taraf,sol taraf  ve üst lento) en az 5 cm duvarda diş bulunmalıdır.
Yangın kapısı imalat ölçüleri alınırken zemin döşeme kaplaması tamamlanmamış ise bitmiş döşeme kotundan kapı boy ölçüsü alınmalı , yangın kapısı montajı öncesinde Zemin döşeme imalatı tamamlanmış olmalıdır.