yangın kapısı

TEK KANAT YANGIN KAPISI

Yangın Kapısı kanatlarımız standart 68 mm kalınlığında olmakla birlikte kapı kanadın her iki tarafı galvaniz veya dkp sacdan mamuldür.

E ve EI sınıfı 60 dakika , 90 dakika , 120 dakika ve 180 dakika boyunca yangına dayanım sertifikasına sahip kapılarımızın kanat iç dolgu malzemeleri yangın dayanım sınıfı ve sürelerine göre farklılık göstermektedir.

Yangın kapısı kanatlarımızda her kanat için 2 adet menteşe bulunmaktadır, bu menteşeler biri kapının kendiliğinden kapanmasına yardımcı olacak şekilde ayarlı yaylı menteşe diğeri yaysız menteşedir.

Yangın kapısı kasası üzerine çepeçevre monte edilmiş PVC soğuk duman fitili bulunmaktadır.

Yangın kapısı standart RAL renkleri ; RAL 9001, RAL 9002, RAL 9003, RAL 9010 ,RAL 9016, RAL 7021,RAL 7022 ,RAL 7030 ,RAL 7035, RAL 7047, RAL 1013, RAL 1015 renkleridir .

İstenilen RAL koduna göre elektrostatik toz boyalı yangın kapısı üretimimiz bulunmaktadır.

En çok tercih edilen Standart yangın kapısı ölçüsü 90 x 210 ve 100 x 210 dur.

Projelerinizdeki ihtiyaçlarınız doğrultusunda istenilen ölçülerde ve sertifika sınıflarında yangın kapısı üretimlerimiz mevcuttur.

Projelerinizde yangın kapısı ölçüsü alırken duvar boşluğu (en ,boy ve duvar kalınlığı) ölçülerinizi bizlere bildirmeniz yeterlidir.

YANGIN KAPISI KASA TİPLERİ KÖŞE KASA (CORNER KASA)

Tek taraflı kasadır , Kendinden pervazlı (Standart pervaz 4 cm basar) 1,5 mm sac kalınlığı, Fitil yuvasında geçme soğuk hava contası mevcuttur.

köşe kasa kapı kasalarımızın kendinden havşalı vidalama yerleri bulunmaktadır, vida yerlerinden duvara 8-10 cm vidalar ile ankrajlanarak duvara sabitlenmektedirler.

10 cm ve üzerindeki tüm duvar kalınlıklarında uygulanabilir.

AYARLI GEÇME  KASA (ÇİFT  KASA)

İki adet geçmeli ve ayarlı yapıda Kendinden pervazlı (Standart pervaz 4 cm basar) 1.5 mm  sac kalınlığında KAPI KASA + 1,5 mm sac kalınlığında kasa ADAPTÖR ‘ünden oluşur.

Kapı kasasında bulunan soğuk duman fitili yuvasındaki vidalama yerlerinden  kasa ve adaptör vidalanarak birbirine çektirilirek duvara sabitlenir.

ayarlı geçme kasalarda mevcut duvar kalınlıkları önemlidir, mevcut duvar kalınlığının -1 cm altına ve +2 cm üzerine ayar yapılmasına uygundur, örneğin 15 cm duvar kalınlığında iki kasa 14 cm’ e kadar kapanabilir 17 cm’ e kadar açılabilir.

YANGIN KAPISI AKSESUARLARI

Panikbar ; yangın kaçış yönünde basılıp itildiğinde kaçışa olanak sağlayan ve kapıyı kilitli / kilitsiz  her zaman açan mekanizmadır.

Kapı kapatıcı hidrolik ; kanat ağırlığı ve kanat tarama alanına uygun seçilerek kapı kanadının her kullanımdan sonra kapanmasını sağlayan pompa mekanizmasıdır.

Kanat altı hareketli duman giyotini (gizli tip yangın kapısı kanat altı gömme giyotin) ; kanat altı boşlukların kapanmasını ve soğuk dumanın geçişini engelleyen mekanizmadır.

Kapı kolu ; panikbarın  aksi yönündedir normal durumlarda kaçış yönünün tersine geçişe olanak sağlar.

Gömme kilit ; kapı kanadı içerisinde montaj yuvası mevcut olup kilit dili sayesinde kapının açılıp kapanmasına olanak sağlayan mekanizmadır.

Yangın kapısı ve teknik hacim kapılarında mızraklı ve panik kilit olmak üzere kullandığımız iki tip gömme kilit tipi mevcuttur.

Teknik odalarda çift taraflı kol ile mızraklı tip kilit + barel kullanılırken panikbarlı yangın kapılarında mızraklı kilit uygulanacaksa barel kullanılmaz (aksi halde olası bir yangın anında kapı kilitli ise panikbar kapıyı açamaz) arka kol ve panikbar kapıyı sürekli açar.

Kontrollü geçiş için arka kol kilitlenmesi istenildiği durumlarda kilide barel takılacak ise kesinlikle panik kilit kullanılmalıdır ( kapı kilitli ise arka kol kapıyı açmaz ancak kaçış yönünde panikbar kapıyı her zaman açar)

Özetle yangın kapılarında panikbar kapıyı her zaman ve her durumda açabilmelidir.


Yangın Kapısı Resimler

Teknik Detaylar